מאמרים

עבודה עברית – כמה היא חשובה לעם היהודי?

27/12/2023

לשיתוף הכתבה

בחתירה לדבקות בעיקרון העבודה העברית, העם היהודי משקיע לא מעט כדי לקיים מצוות שונות ושיקולים אתיים הנטועים עמוק במסורת שלו. מחויבות זו כוללת בתוכה גם תחושת אחריות רחבה יותר וחיבור חזק לקהילה היהודית כולה. מתוך ציווי המקרא ובהתבסס על פרשנויות רבניות, העבודה העברית הופכת לאמצעי לקיום מצוות הקשורות למסחר, שבת, צדקה והעדפה לרווחת אחינו היהודים. איך זה בא לידי ביטוי בפועל ואיך זה בא לידי ביטוי אל מול חוק שוויון ההזדמנויות? על השאלות האלו נענה במאמר שלפניכם ונספק לכם את כל המידע החשוב בנושא.

מה זה בעצם עבודה עברית?

עבודה עברית מסמלת לא רק את הפן התעסוקתי, את העבודה עצמה בפועל, אלא אלמנט תרבותי והיסטורי עמוק יותר. עבודה עיברית, שמקורה בתנועה הציונית המוקדמת בסוף המאה ה-19 ותחילת המאה ה-20, הדגישה את חשיבות העבודה היהודית בארץ ישראל. עבודה עברית סימלה את המחויבות לבניית הארץ, היא שיקפה את המאמצים החלוציים, את החוסן והמאמץ הקולקטיבי להקמת מדינה יהודית. כיום, המונח הזה הוא תזכורת לשילוב העבודה והזהות הלאומית בישראל, תוך מתן דגש על ערך התרומה לצמיחת המדינה ולשגשוגה ושמירה על המהות התרבותית וההיסטורית של העבודה העברית. בין שמדובר בעבודת בניין או כל עבודה אחרת, עבודה עברית היא מונח מדובר ומוזכר לא מעט גם היום.

ההיסטוריה של עבודה עברית

ההיסטוריה של העבודה העברית מתחילה בגלי העלייה היהודית לארץ ישראל, ובייחוד במהלך העלייה השנייה בסוף המאה ה-19 ותחילת המאה ה-20. המהגרים היהודים, שהתמודדו באירופה מול קשיים כלכליים, רדיפות וגזירות שונות, הונעו מאידאולוגיה ציונית חזקה להקים קהילה פועלת שתוביל בסופו של דבר להקמת מדינה יהודית. חלוצי העלייה השנייה, שהיו מונעים מרצון לציונות והתנגדות לחברה קולוניאליסטית, דגלו בהעסקת פועלים יהודים, והתנגדו לשימוש בעבודה ערבית למרות אידיאלים ראשוניים של אחווה. הפרדה זו יצרה מערכת יחסים מורכבת עם האוכלוסייה הערבית, שנראתה הכרחית לפיתוח הכלכלה היהודית אבל הייתה גם מקור למתח בין שני העמים. גלי העלייה הבאים, כמו העלייה השלישית והרביעית, עיצבו עוד יותר את השיח סביב העבודה העברית, לצד ויכוחים על השלכותיה הכלכליות והלאומיות. המאבק על עבודה עברית נמשך גם בשנות השלושים של המאה ה-20, בסימן התנגשויות בין עובדים יהודים וערבים ובמאמץ עיקש של הרשויות היהודיות להבטיח הזדמנויות תעסוקה למהגרים יהודים שזה עתה הגיעו ארצה על רקע מדיניות הגירה מגבילה. כיום, המונח "עסקים עושים בבית" מדבר בדיוק על זה.

עבודה עברית מחזקת ערבות הדדית

העבודה העברית משמשת כלי רב עוצמה לחיזוק הערבות ההדדית. מקורה הוא באתוס הציוני, והיא מגלמת את הרעיון כי שגשוגו של הפרט תלוי ברווחה הקולקטיבית של הקהילה כולה. על ידי קידום העסקת עובדים יהודים וטיפוח עצמאות כלכלית, עבודה עברית יוצרת תחושת אחריות משותפת ואחדות בין כולם. בין שהם צריכים שיפוצים ותיקונים או כל עבודה אחרת, ערבות הדדית זו בנויה על האמונה שהצלחתו של העובד היחיד תורמת להצלחתה הרחבה של הקהילה, ובהמשך גם לגורל היהודי הקולקטיבי. המחויבות לעבודה העברית מובילה אנשים להשתתף באופן פעיל בעיצוב ובייצור היסודות הכלכליים של קהילתם, תוך חיזוק קשר של תלות הדדית ותמיכה הדדית החורגת מהאינטרסים האישיים שלהם. מושג העבודה העברית הופך מכאן לביטוי של עיקרון הערבות ההדדית, המחזק מחויבות משותפת לרווחתו של הקולקטיב היהודי כולו. דוגמאות לכך תוכלו למצוא בלא מעט טיפים לרכישת דירה לזוגות צעירים, כאשר הדגש הוא התיישבות ביישובים חדשים, רכישה מקבלנים יהודים ועוד.

עבודה עברית

עבודה עברית וחוק שוויון ההזדמנויות

למרות התיקונים בחוק שוויון ההזדמנויות משנת 1995, שאסרו במפורש על אפליה על רקע לאום במקום העבודה, המושג עבודה עברית עדיין קיים בפלחים מסוימים בחברה הישראלית, כולל במסגרת לא מעט עסקים ביהודה ושומרון. החוק נחקק כדי להבטיח הוגנות ושוויון ולקדם סביבת עבודה פתוחה לכולם.. עובדה זו משקפת את המורכבות שבעניין זה כיום, כי כאמור חלק מבעלי העסקים ממשיכים להצהיר על העדפתם להעסיק עובדים יהודים תוך שימוש בביטוי עבודה עברית.

לסיכום

מאחורי המונח עבודה עברית מסתתרים לא מעט היבטים חיוביים ויתרונות, הקשורים בהעסקה בלעדית של יהודים.  עבודה עברית מטפחת תחושה של קהילה, אחדות וגורל משותף בין היהודים כולם.

עבודה עברית

27/12/2023

לשיתוף הכתבה

חוות דעת

{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}

עסקים

171
חנות רהיטים בישוב גבע בנימין, מזרחית לירושלים. ניסיון עשיר בכל סוגי העצים. מבחר ענק של חדרי שינה,
שער בנימין

קופונים

hBh7DVJ6uMXygDyn1hhPaPRNZraV3rxAV8POTcIh
דרימיה הוא סיפור של מפגשים- הר ומדבר, אדם ואדמה, קרקע ושמיים. זוהי בשורה טובה, התחלה חדשה, יצירה והגשמה.
סוסיא

קופונים

תמונה חלופית לעסקים
כתיבת מזוזות, תפילין וספרי תורה. בדיקת תפילין ומזוזות ע"י סופר מומחה ירא שמיים חנות תשמישי קדושה בכוכב יעקב.
כוכב יעקב

קופונים

תמונה חלופית לעסקים

ברוך גרינברג

חוויה צילומית, זו התחושה לאחר סט צילום אצל ברוך. האור, הנעימות, התיעוד והתוצאה, כל אלו גורמים להבין שצילום הוא לא מותרות.
עפרה

קופונים

אלה ואלון בשומרון

צימרים בשומרון

2 צימרים זוגיים / משפחתיים מדהימים. מרווחים מאוד, נוף אדיר! בריכה פרטית.
חוות יאיר

קופונים

תמונה חלופית לעסקים

בית בד בוטיק

בבית הבד כרמא אנו עוצרים שמן זית כתית מעולה בשיטה חדשנית, אקולוגית ובהקפדה יתרה משלב גידול הזיתים בעת המסיק, עצירת השמן ואחסונו.
אלון

קופונים

לכל העסקים

מאמרים

לא סתם נכתב: ״אישה נאה, דירה נאה וכלים נאים מרחיבים דעתו של אדם״. העיצוב מעניק אנרגיה חיובית לבית, מוסיף חיים למרחב ומדבר ישירות לנפש שלנו.
סביטקה ריבליס
רבים הם הסובלים מריח רע מפה. מסתבר שחוץ מללעוס מסטיק מנטה, יש עוד כמה דברים שאפשר לעשות. אליהו שכטר מסביר לנו.
אליהו שכטר
לקראת פסח הקרב ומזג האוויר המתחמם, ליאור בן ישר ממליץ על כמה טיולים מיוחדים
ליאור טיולי ג’יפים והפקות אירועים בשטח
המהפך הגדול שעברה בחייה עדי לוי, בעלת חברת הקוסמטיקה הטבעית ״סבון בעלמא״, מחילונית שמאלנית תל אביבית לדוסית מתנחלת ימנית.
מערכת דפי כתום
בתור מי שעוסקת בטיפול הרבה שנים וגם באימון, כמובן אמליץ בחום על שניהם ובכל זאת אנסה לדייק על קצה המזלג את ההבדל ביניהם.
חדוה אריאל עו"ס m.s.w
אחד הפחדים שאני נתקלת בהם עם לקוחות הוא החשש שאני בתור מעצבת אשתלט על הרצונות שלהם. מצד אחד, הם מעוניינים בבית מסוגנן, מיוחד ובטוב טעם. מצד שני, הם רוצים שהעיצוב יהיה ״שלהם״, כלומר, יבטא את אישיותם. כולנו רוצים בית מטופח, מאורגן ונעים, אבל גם שהמבקרים בו ירגישו כך, וגם כזה שיפרגנו לנו עליו. קצת.
סביטקה ריבליס
האופה הקטנה אופה לנו עוגת שמרים מיוחדת לחג, ומשתפת אותנו בשלבי ההתפתחות של העסק שלה.איך התחילה כשכנה שמחלקת עוגות לחברות, והיום בעלת קייטרינג ומסעדת ״רוזליה״ ברמה קולינרית גבוהה ביותר! ועוד לא כתבנו מילה על המטבח שנשרף כליל באמצע הדרך… סיפור מעורר השראה. וטעים!
חנה עגיב – האופה הקטנה ובעלת המסעדה ’רוזליה’
לרובנו קשה לעמוד בפני ריחו המתוק והמשכר של השוקולד. עירית ברנשטיין משתמשת במתוק מתוק הזה למטרה אחרת – יצירת חוויות מגבשות לקבוצות שונות.
השולחן המתוק
זוהי הוצאה עצומה אשר לשמה אנו מגייסים את כל המשאבים הכלכליים שלנו בכדי ליצור לנו את התא המשפחתי המושלם.
משה לוי
רבים מאתנו סובלים בחורף מגודש באף (נזלת). זהו אכן דבר הגורם לנו מטרד גדול. הנזלת מכבידה על ההתנהלות היומית, מפריעה לנו בפגישות חשובות ויש רבים שאף מתקשים לישון בלילה בגלל אף סתום. קיימים תכשירים רבים להתמודדות עם הנזלת, החל מטיפות אף שמשחררות את האף הסתום ומאפשרות להירדם והמשך בכדורים המייבשים את הנזלת.
אליהו שכטר
copuns

עבודה עברית – כמה היא חשובה לעם היהודי?

עבודה עברית – כמה היא חשובה לעם היהודי?

תוקף:
עד גמר המלאי

יש להציג את הקופון לבית העסק

ברוך הבא

יצירת קשר עם דפי כתום

נשמח לשמוע מכם!
אתם מוזמנים להשאיר לנו הודעה ונחזור אליכם בהקדם

נשמח לשמוע מכם!
אתם מוזמנים
להשאיר לנו הודעה
ונחזור אליכם בהקדם

כבשה יושבת

058-400-5801    |    [email protected]

058-400-5801    |    [email protected]    |

בחירת מסלול עסק

שימו את העסק שלכם על מפת ההתישבות.
אל תישארו מעבר לקו הירוק!

כבשה יושבת

מה טובו אוהליך

חינם!
לכל החיים
הכי נמכר!
רקע תחתון לדגלון

קראוון

₪149
+ מע״מ
בחודש

ישוב קבע

₪349
+ מע״מ
בחודש

וילת פאר

₪849
+ מע״מ
בחודש

הוספת עסק |

מסלול קראוון

אתם מוזמנים להשאיר לנו את הפרטים שלכם
וניצור אתכם קשר בהקדם

כבשה יושבת

הוספת עסק |

מסלול קבע

אתם מוזמנים להשאיר לנו את הפרטים שלכם
וניצור אתכם קשר בהקדם

כבשה יושבת

הוספת עסק |

מסלול וילה

אתם מוזמנים להשאיר לנו את הפרטים שלכם
וניצור אתכם קשר בהקדם

כבשה יושבת

נשלח!

בחירת לוח פירסום

כבשה יושבת

פרסום מודעות חינם
מה שעליך לעשות זה לבחור קטגוריה: נדל"ן, דרושים, רכב ,יד שנייה
להגיש את הטופס המבוקש, ולחייך
אנחנו נדאג לך

פרסום מודעות חינם מה שעליך לעשות זה לבחור קטגוריה: נדל"ן, דרושים, רכב,יד שנייה. להגיש את הטופס המבוקש, ולחייך!
אנחנו נדאג לך