תיירות

על השומרונים

27/06/2024

לשיתוף הכתבה

השומרונים הם קבוצה אתנו-דתית ייחודית עם היסטוריה של אלפי שנים. קהילה זו טוענת שקשורה ליהדות. היהודים הרבניים מקבלים את כל התנ"ך, תורה, נביאים וכתובים, אך השומרונים מכירים רק בתורה שבכתב ולא מקבלים את שאר חלקי התנ"ך. קהילה זו, שהייתה פעם גדולה ומרובת משפחות, כיום מונה כ-800 נפשות בלבד המרוכזות בשתי קהילות עיקריות. השומרונים חיים כעדה נפרדת, אך יש להם קשרים היסטוריים והלכתיים לעם היהודי ולדת היהודית.

מיהם השומרונים?

השומרונים הם אנשים שנותרו באזור השומרון לאחר חורבן מלכות ישראל בידי האשורים בשנת 722 לפנה"ס. רוב האוכלוסייה של ממלכת ישראל הוגלתה, אך קבוצה שנאמנה לתורה נותרה במקומה במרכז הארץ. הם המשיכו להתגורר בשומרון ולשמור על מסורת היהדות התנ"כית על פי פירושה המסורתי. השומרונים מחזיקים במסורת עתיקה של יהדות שונה קצת מזו שהתפתחה אצל יהודי יהודה לאחר החורבן. ההבדל המרכזי הוא שהשומרונים דוגלים בקיום התורה שבכתב בלבד, הכתובה בלשון עברית עתיקה, ואינם מקבלים את כתבי הנביאים והכתובים כמקור סמכות הלכתית.

השומרונים בישראל

מרבית השומרונים חיים כיום בשתי קהילות עיקריות: בחולון ובקריית לוזה שבשומרון ההיסטורית (שכם). הקהילה בקריית לוזה מונה כ-350 נפשות, ונחשבת לקהילה המסורתית והשמרנית יותר. חיי הקהילה סובבים סביב בית הכנסת העתיק והמנהגים הדתיים המיוחדים שמקורם עוד בימי קדם. לשומרונים בקריית לוזה יש חיי קהילה מלאים ושמרניים המבוססים על המסורת העתיקה ומנהגיה. רוב הקהילה עוסקים בעבודות מודרניות כמו הסעות בשומרון ואף הובלות בשומרון. הקהילה בחולון מונה כ-450 נפשות והיא מודרנית יותר ומשולבת בחברה הישראלית הכללית. בקהילה זו מצאו השומרונים דרכים לשלב בין המסורת לחיים מודרניים.

על ההיסטוריה של השומרונים

השומרונים טוענים שהם צאצאי השבטים שנשארו נאמנים למלכות ישראל לאחר הפילוג של ממלכת יהודה בימי רחבעם וירבעם. לאחר חורבן הממלכה הצפונית בידי האשורים בשנת 722 לפנה"ס הוגלו חלקים גדולים מהאוכלוסייה, אך הקבוצה המשיכה להתגורר בשומרון ולשמור על מסורתה הייחודית. הקבוצה שנותרה היא שורש השומרונים של ימינו. במשך השנים האוכלוסייה השומרונית דעכה ופחתה בגלל רדיפות, מלחמות וגירושים, אך היא הצליחה לשרוד עד ימינו אף על פי שמספרה הצטמצם למאות אנשים אחדים בלבד.

 

מנהגי השומרונים

גם לשומרונים יש את המנהגים והמסורות האישיות שלהם, אשר יכולות להיות שונות מאוד מאלו שאנו רגילים אליהן, ויש להן חשיבות רבה לקהילת השומרונים.

שבת

השומרונים שומרי שבת וקפדנים מאוד על קדושת היום. יום השבת קדוש אצלם במיוחד והם נמנעים בו מכל עבודה ומלאכה. הם מתפללים בבית הכנסת ומקיימים ארבע תפילות בלבוש מסורתי לבן. הם מתפללים כמה תפילות ייחודיות להם בלבד בלשון עברית קדומה. השבת מתחילה אצלם בצאת הכוכבים ביום שישי ונמשכת עד צאת הכוכבים בלילה שלמוחרת, וחילולה נחשב לעבירה חמורה.

הסוכה של השומרונים

השומרונים חוגגים את חג הסוכות על פי פרשנות ייחודית למצוות ישיבה בסוכה. במקום סוכות רגילות הם בונים סוכות בתוך בתיהם, התלויות מהתקרה ומקושטות במיני פירות שונים. הם מבלים בסוכות המיוחדות האלו במשך שבעת ימי החג ומקיימים בהן את מצוות החג על פי מנהגיהם.

חג הפסח

חג הפסח הוא אחד החגים המרכזיים אצל השומרונים, וחגיגותיו כוללות טקסים ומנהגים ייחודיים. בליל הסדר השומרוני אוכלים סעודת חג חגיגית הכוללת קורבן פסח, כבש שנשחט באופן מיוחד כפי שנהגו לעשות במקדש לפני חורבנו. הכבש נשחט בטקס מרכזי ומוכן בדרך מיוחדת, ואוכלים אותו עם מצות ומרור בהתאם למצוות המקראיות. יש להם גם מנהגי סדר פסח ייחודיים לצד אכילת הקורבן.

עלייה לרגל

מנהג מרכזי וחשוב אצל השומרונים הוא עלייה לרגל שלוש פעמים בשנה להר גריזים שבשכם. על פי המסורת השומרונית, הר גריזים הוא ההר המקודש שנצטוו עליו אבותיהם, ושם עמד המקדש העתיק שלהם במשך מאות שנים לפני חורבנו. השומרונים רואים בהר זה את המקום הקדוש לעם שלהם. בחגים פסח וסוכות, השומרונים עולים להר גריזים להתפלל ולקיים פולחן דתי בתחנות שונות על ההר לציון החגים. זו אחת מהאטרקציות בשומרון שכדאי לראות אם מגיעים להתארח בצימר בשומרון או לבקר במעיינות בשומרון. בראש ההר יש אתרים ארכאולוגיים ומבנים שהשומרונים מייחסים למקדש העתיק שלהם, והם מתפללים ומקיימים טקסים מיוחדים במקומות אלו. עלייה לרגל היא אירוע מרכזי בשנה השומרונית, ובה באים לידי ביטוי המנהגים והאמונות הייחודיים של העדה.

לסיכום

השומרונים הם קבוצה דתית ייחודית שהצליחה לשמור על מסורת עתיקה ומיוחדת במשך אלפי שנים. למרות רדיפות ותלאות רבות לאורך ההיסטוריה, הם החזיקו מעמד והמשיכו לקיים בנאמנות את אורח חייהם את ומנהגיהם המיוחדים על פי תורתם ומסורתם. מנהגיהם הייחודיים כמו בניית סוכות מיוחדות, שחיטת קורבן פסח והצורה שבה הם שומרים שבת וחוגגים את החגים מבטאים את השמירה הקפדנית על המסורת הארוכה. שורשיהם ההיסטוריים כצאצאים של שבטי ישראל העתיקים אף הם ממשיכים להיות חלק מזהותם. על אף שהאוכלוסייה בימינו קטנה, השומרונים ממשיכים לשמר את מסורתם המקורית עד ימינו.

 

שומרונים

27/06/2024

לשיתוף הכתבה

חוות דעת

{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}

עסקים

rvpqlFyrra6e2NJuhAyIRFEqXwfaWImJb7m7Hta9
שתי יחידות ארוח מיוחדות.משהו אחר שלא ראיתם.
איתמר

קופונים

לוגו-פרי-כפיים-min

מיכל מרקס

נעים להכיר! שמי מיכל מרקס ואני נושמת כשאני יוצרת. גם אתן.ם? אצלי תוכלו למצוא סדנאות קליעה, אריגה, ליבוד, שזירה ומקרמה. מחכה לכן.ם!
סנסנה

קופונים

1185

קליניקה לרפואה טבעית

אליהו שכטר – נטורופת, אירידיולוג מומחה (מאבחן דרך העין) מנחה סדנאות וקורסים ברפואה הטבעית.
בני ברק | ירושלים | בית יתיר

קופונים

2071
בין מרחבי נוף מדברי ושלו, ממוקם מתחם אירוח המציע שתי בקתות עץ – בקתות יונתן, שבישוב הדתי נווה.
נווה

קופונים

2962

גן אירועים כפר עציון

אירוע ייחודי באוירה כפרית מול נוף מדהים ועוצר נשימה במאהל אירועים בכפר עציון. המאהל מקורה ומתאים לכל מזג אויר. מחירים מיוחדים.
כפר עציון

קופונים

2411
פיתוח תמונות ומתנות בעיצוב אישי • בכל גודל הדפסות על קאפה, קנבס, עץ, מגנטים, ספלים, מחזיקי מפתחות, חולצות, פאזלים ועוד!
עלי

קופונים

לכל העסקים

מאמרים

בליל ט"ו בשבט, ראש השנה לאילנות, נוהגים לסדר שולחן ערוך מכל פירות האילן, ומכל פירות הארץ, ומברכים "שהחיינו" על פרי חדש. סדר ט"ו בשבט מבית רשת "על המשקל" ובנוסף מתכון מעולה!
על המשקל
אין מורה בישראל שלא שמע את המשפט "הוא ילד מה זה רגיש תטפל בו בכפפות של משי". האם ההגדרה נכונה?האם היא מועילה? ואיך נכון לנהוג?
צביקה מור
זוגות רבים מחפשים לאן לצאת לבלות. אם גם לכם נמאס מחדרי בריחה, סרטים ומסעדות ואתם מחפשים משהו אחר – לאסתר צוברי יש פיתרון עבורכם. במשחק חווייתי ברחבי הישוב עלי בבנימין תלמדו על שבעת הדרכים לאהוב. ההנאה מובטחת!
חן לילינטל
לפעמים אנחנו נכנסים לדיאטה שלנו באופן שרק מזמין את הדיאטה הבאה
מירב מישלוב
לכבוד פורים אני מכינה אוזני המן שמחזירים אותי לטעם הילדות מפוצצת בפרג. שמשאירה נקודות שחורות ברווחים של השניים. הקסם קורה כשמשתמשים בפרג טחון טרי טרי
רבים הם הסובלים מריח רע מפה. מסתבר שחוץ מללעוס מסטיק מנטה, יש עוד כמה דברים שאפשר לעשות. אליהו שכטר מסביר לנו.
אליהו שכטר
שפעת אינה גזירה ללא מנוס, והחיסון אינו פתרון בלעדי. הכינו גופכם לחורף.
אליהו שכטר
מחפשים היכן לטייל בחול המועד? יש רק יומיים ורוצים להספיק הכל? במיוחד בשבילכם, הכנו מקבץ עם מיטב הבילויים ביש״ע! לכם נשאר רק לבחור.. תהנו.
חן לילינטל
בשומרון מדווחים כי מאז הודעת החרם של AIRBNB חלה עליה דרמטית בהתעניינות במוקדי התיירות באזור: פניות הגיעו מכל העולם.
עוזי ברוך | התפרסם בערוץ 7
copuns

על השומרונים

על השומרונים

תוקף:
עד גמר המלאי

יש להציג את הקופון לבית העסק

ברוך הבא

יצירת קשר עם דפי כתום

נשמח לשמוע מכם!
אתם מוזמנים להשאיר לנו הודעה ונחזור אליכם בהקדם

נשמח לשמוע מכם!
אתם מוזמנים
להשאיר לנו הודעה
ונחזור אליכם בהקדם

כבשה יושבת

058-400-5801    |    [email protected]

058-400-5801    |    [email protected]    |

בחירת מסלול עסק

שימו את העסק שלכם על מפת ההתישבות.
אל תישארו מעבר לקו הירוק!

כבשה יושבת

מה טובו אוהליך

חינם!
לכל החיים
הכי נמכר!
רקע תחתון לדגלון

קראוון

₪149
+ מע״מ
בחודש

ישוב קבע

₪349
+ מע״מ
בחודש

וילת פאר

₪849
+ מע״מ
בחודש

הוספת עסק |

מסלול קראוון

אתם מוזמנים להשאיר לנו את הפרטים שלכם
וניצור אתכם קשר בהקדם

כבשה יושבת

הוספת עסק |

מסלול קבע

אתם מוזמנים להשאיר לנו את הפרטים שלכם
וניצור אתכם קשר בהקדם

כבשה יושבת

הוספת עסק |

מסלול וילה

אתם מוזמנים להשאיר לנו את הפרטים שלכם
וניצור אתכם קשר בהקדם

כבשה יושבת

נשלח!

בחירת לוח פירסום

כבשה יושבת

פרסום מודעות חינם
מה שעליך לעשות זה לבחור קטגוריה: נדל"ן, דרושים, רכב ,יד שנייה
להגיש את הטופס המבוקש, ולחייך
אנחנו נדאג לך

פרסום מודעות חינם מה שעליך לעשות זה לבחור קטגוריה: נדל"ן, דרושים, רכב,יד שנייה. להגיש את הטופס המבוקש, ולחייך!
אנחנו נדאג לך