נצרים – בית ספר לאמונה

29/07/2020

לשיתוף הכתבה

נצרים – בית ספר לאמונה
ד"ר חנה קטן
מומחית לגניקולוגיה, מיילדות, פוריות, זוגיות ואישות. פגישת ייעוץ טלפונית
בעקבות המצב, פתחנו אפשרות לקביעת תור לייעוץ טלפוני דרך המרפאה, בתיאום מראש ובמחיר מוזל. יש להתקשר / לשלוח פנייה.
אסור לנו לנום שנת ישרים, ולחלום את עתידנו. צריך לקום ולעשות מעשים – אבל מתוך אמונה גדולה. איך עושים? תשאלו את גיבורי גוש קטיף יבנה ויכונן. את אנשי נצרים. הם ידעו ללמד אותנו איך לחיות את החלום.

באולם הרצאות קטן בישיבת נחלים, בחור תמיר ועדין נפש שיתף את המשתתפים בחוויה אישית מורכבת מאוד, שליוותה אותו משחר ילדותו. ולא רק אותו. כך היה גם עם חלק מילדי הישוב. ההרצאה הייתה קשה. היה זה בכנס של ארגון 'בקדושה', בו השתתפתי כחלק מצוות ההוראה וההיגוי. הפרפרים בבטן אמרו שירה, אבל הלב נשבה בקסמה של הפתיחה של השיחה המורכבת הזאת. הגבר הצעיר והרהוט שעמד מולנו התחיל עם תיאור פסטורלי של נוף מולדתו – ים כחול, חולות זהובים, שמיים בהירים, ילדים יחפים, שזופי עור ומאירי פנים, גן עדן עלי אדמות. ממש כך. וזה התיאור המדויק של ערש הולדתו של מי שגדל בין פצמ"רים, שידע מציאות יומיומית בה חיים נקטעו על ידי אויב אכזר, מר ונמהר. ועם כל זה, הניחוח העולה באפינו – כשהוא עומד מולנו ומספר בעיניים חולמניות על הבית שכה אהב ועל הילדות הנעימה – הוא ריח גן עדן מתוק. עבור הילדים – החיים בגוש קטיף היו מציאות שהיא בגדר חלום.

גם עבור ילדינו, זיכרונה של נצרים תיבנה ותכונן מוליד געגוע מתוק. חבורת הילדים, ההשתובבות בחול, הריצה ברגליים יחפות על הדיונות, החממות שהיו צמודות לדירת הג'ירפה שלנו, קייטנת חב"ד, החיילים הטובים, הנסיעה בספארי הצבאי, והעיניים הטובות מסביב. המבט המרומם, סוג של ריחוף בעולם שכולו טוב, ובעיקר העין הטובה. חודשים רבים לאחר הגירוש הזמר הבלעדי כמעט בביתנו היה ההמנון של קייטנת נצרים – 'לנצח נצרים בואו בואו ילדים, נתחזק באמונה ונרבה אהבה' וכו', ונדמה כי אף הקירות הזילו דמעה.

למה נסענו כל שבוע לנצרים? הרי היה זה שגעון גמור. הייתי עובדת בימי שישי, ואז חוזרת הביתה ואורזת מזוודות ושאר ציוד [לזה כבר הורגלנו מהשבתות בירושלים סביב התורנויות בבית חולים], ואז נוסעים עמוסי חבילות וסירים מוכנים לשבת במשך כשעה עד סמוך למחסום נחל עוז, עם המון ציפייה ואהבה בלב. בדרך בעלי היה לומד עם הילדים את פרשת השבוע, ואני התענגתי תוך כדי נים לא נים על קול התורה המתנגן באוטו. הנסיעה המונוטונית לכוון דרום האהיבה את עצמה עלינו, כי היא בישרה את קרבתנו לישוב. בהתחלה נכנסנו עם הרכב דרך שער 'קרני' במסגרת שיירת רכבים עד נצרים, בהמשך הוחלט לחייב את התושבים בליווי צה"לי מלפנים ומאחור, ובהמשך כבר נדרשנו ללבוש שכפ"צים ולחבוש קסדות. עם התקדמות ה'שלום', עת נערמו עוד ועוד בריקדות סביב עמדת החיילים בצומת נצרים, התקבלה ההחלטה שהכניסה לישוב תהיה רק בספארי הצבאי. היינו חונים ב'מנחת' ליד שער קרני, ממתינים בשמש הקופחת כשמסביב רק חול וחול, וכשהגיעה המשאית היינו מעמיסים ילדים וחבילות וסירים עם הרבה אהבה בלב לתוך החלל המאובק והקופצני של הרכב המנומר המשוריין שהוביל אותנו למקום מבטחים. כן, שם גם עבורנו היה זה גן עדן עלי אדמות. למרות הזבובים שהצטרפו לתפילה בקרוואן הגדול ששימש לבית הכנסת, והחום שלא ידע סלחנות, והחול החול והחול, והציוד המינימלי בקרוואן המאובק שלנו שרק מאוחר יותר הוחלף בבית ה'ג'יראפה' הנ"ל, והעכברים שהתחבאו בכל פינה, מבקשים גם הם ליטול חלק במצוות ישוב ארץ ישראל.

בהתחלה לא היו לנו מזגנים. אח"כ הבאנו מזגן אחד לסלון. היה חם. לפעמים הייתי דוחפת את ראשי לתוך המקפיא לכמה דקות כדי ליישב את רוחי ההריונית הסוערת. והיו שבתות שבהן שכבתי על הספה בסלון של הקרוואן הגדול של גיסתי, הרבנית אביבה, שבו היה מזגן גדול, ללא כל בושה, כשהגיע החום עד נפש וגם עלה לי עד הראש…

ופעם בערב שבת הגענו לצומת ופגשנו התרעות למטענים, והציר סגור, והשבת מתקרבת בצעדי ענק, ואנחנו עושים אחורה פנה, ביחד עם הסירים המהבילים עדיין, ומחרפים את נפשנו בנסיעה ב-200 קמ"ש בערך [הרבה יותר מסוכן מפצמ"ר מסכן] אל הגיסים באופקים. ועם כל זה, לא היו לי ימים טובים כימים בהם נסענו בשבתות לנצרים.

נצרים עבורי היה בית ספר לאמונה. הרוגע, ארשת הפנים הנעימה והמחויכת של הסובבים, הנוף האנושי המוריק אור וטוב וחסד וענווה גדולה ואמונה גדולה – כל אלו מגנטו אותנו ונטעו בנו את הכוחות לשבות מדי שבועיים בנצרים יותר מעשר שנים, עד לפרידה הכואבת.

'את לא נפרדת, את מתקדמת: איך עוברים משלב ההתאהבות לשלב האהבה באימהות שלנו'? זאת הכותרת של ההרצאה שהוזמנתי להעביר בכנס 'בואי הרוח' בקרני שומרון. וזאת שיחה שמקיפה את הכל. ההתאהבות של בעל התשובה הפוגש לראשונה בנפלאות השבת, של אם המביטה על עוללה עם ריחו המשכר, הברק השמור לזוג החוצה לראשונה את מפתן ביתו המשותף – אלו הן חוויות בראשיתיות של סוד ושל קסם. אבל האהבה האמיתית היא בהתמדה, בקביעות, בקשר שהולך ומעמיק עם השנים, עם העליות והמורדות. בקיום המצוות האפרורי. תמידים כסדרם. בהכלה של ילדינו גם כשהם חושפים שיניים חדות, ובשימור הלהבה שבקשר הזוגי, גם בשנים הכסופות, כשאתגרי הגיל נותנים את אותותיהם.

וכך גם בקשר בין עם לארצו. ולמורשתו. וללאומיותו. אנחנו אנשי עמל ויגיעה. אולי אנו קצת דומים לדם מסוג 'או פלוס' – אנחנו אוהבים  להעניק וממעטים לקבל. וזה מעולה. זה המתכון לאושר אמיתי. כך מספרים המחקרים. אנחנו סוחבים על כתפינו תרמיל עמוס וגאים בזכות הזאת. וארץ ישראל מחזירה לנו אהבת קדומים שבעתיים. וכעת הגיע הזמן לנער את הכתף, ולהתחיל  לעמול על זהותה היהודית של מדינתנו האהובה לא פחות, ולזקוף את מעמדה של המשפחה היהודית.

שנים לקח לציבור שלנו לקרוא את המפה, ולהבין שאנחנו נמצאים בתוך מאבק 'מפוצמר' לא פחות מאשר המאבק שהכרנו בגוש קטיף. מאבק בתודעה המזדחלת שנוגסת בכל סממן יהודי, ולא יודעת שובע. רק לאחרונה, כפטריות לאחר הגשם, כתשובת המשקל, התחילו לצוץ גופים העוסקים במסירות בחיזוק מוסד המשפחה, ובהטמעתו בתודעה בציבורית. וזה נפלא. וכך גם בספרות מקצועית חדשנית. מאמרים של 88 אנשי רוח והגות התקבצו לכדי ספר עב קרס ושמו 'משפחה: מפעל חיים', בעריכת חיים ברנסון. לפני הקורא פרוסים פרקים על זוגיות, על כיסוי הראש, על יחסי חוץ בפנים בעולם הפוסט מודרני, על דור הבנים, ועוד. רפרוף קל הפך אצלי לצלילה של שעות רבות לתוך ים התוכן העשיר והחשוב כל כך לבירור מעמיק של עמדותינו אל מול אתגרי הדור. הצד השני לא שוקט על שמריו, יהדותה של המדינה לצערנו כבר לא מובנת מאליה. אסור לנו לנום שנת ישרים, ולחלום את עתידנו. צריך לקום ולעשות מעשים – אבל מתוך אמונה גדולה. איך עושים? תשאלו את גיבורי גוש קטיף יבנה ויכונן. את אנשי נצרים. הם ידעו ללמד אותנו איך לחיות את החלום.

נצרים – בית ספר לאמונה
חנה קטן
ד"ר חנה קטן
מומחית לגניקולוגיה, מיילדות, פוריות, זוגיות ואישות. פגישת ייעוץ טלפונית
בעקבות המצב, פתחנו אפשרות לקביעת תור לייעוץ טלפוני דרך המרפאה, בתיאום מראש ובמחיר מוזל. יש להתקשר / לשלוח פנייה.

29/07/2020

לשיתוף הכתבה

חוות דעת

{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}

עסקים

השולחן המתוק
סדנאות שוקולד חוויותיות, סדנאות בישול, סדנאות שוקולד בשילוב עולם תוכן של ייעוץ ארגוני
עלי

קופונים

2976

המרכז לחיות בשער בנימין

מבחר עצום של סוגי מזון לבעלי חיים! המותגים המובילים בשוק.
שער בנימין

קופונים

163
לנו יש הכל, צריך רק לשאול! מעל 5000 מוצרים.
שער בנימין

קופונים

3445

Awesome Tours & Transportation

שירות הסעות וטיולים, דלת לדלת. לכל סוגי האירועים, בכל הארץ! מונית 5 מקומות / מיניבוס חדש ומפואר, 15 מקומות. דובר אנגלית ועברית
שילה

קופונים

אהרון גולדנברג עורך דין

עורך דין ונוטריון

אהרון גולדנברג, עורך דין עוסק במגוון שטחי משפט. סיים בהצטיינות את לימודי המשפטים. מספר שירותים עבור רשויות מקומיות,
עינב | נתניה

קופונים

8

הדרכת טיולים וסדנאות סת"ם

מעביר סדנאות תפילין ופעילות סת"ם לכל הגילאים! מדריך טיולים ומורה דרך מטעם משרד התיירות.
בית אל

קופונים

לכל העסקים

מאמרים

זוהי הוצאה עצומה אשר לשמה אנו מגייסים את כל המשאבים הכלכליים שלנו בכדי ליצור לנו את התא המשפחתי המושלם.
משה לוי
לילידים הצעירים שנולדו היישר למהפכה הדיגיטלית, יש כמות עצומה של צילומים, אולם בהתאמה גמורה – גם כמות פחותה של אלבומים. לילד האחרון אין אפילו אלבום לברית… "לא נורא" אמרנו תמיד, "כשיהיה זמן, נדפיס"… אבל זמן אף פעם אין, ולהדפיס – לא מדפיסים. רק לאחרונה, וכנראה שזה מגיע עם הגיל, חלחלה בי ההכרה למשמעות האמתית של המהפכה שהתרחשה מתחת לאפינו.
ברוך גרינברג – סטודיו בר
היום מתקצר והלילות מתארכים, יש צינה באויר ,הגשם מטפטף ,בני הבית מתכנסים בסלון, אני יודעת שכולם עוד מעט יהיו רעבים וזה בדיוק הזמן להכין מרק שיחמם לכולם את הבטן. 

חנה עגיב
זוגות רבים מחפשים לאן לצאת לבלות. אם גם לכם נמאס מחדרי בריחה, סרטים ומסעדות ואתם מחפשים משהו אחר – לאסתר צוברי יש פיתרון עבורכם. במשחק חווייתי ברחבי הישוב עלי בבנימין תלמדו על שבעת הדרכים לאהוב. ההנאה מובטחת!
חן לילינטל
מעבר לטעמן המשובח של העדשים, מה ערכן הבריאותי?
אליהו שכטר
האופה הקטנה אופה לנו עוגת שמרים מיוחדת לחג, ומשתפת אותנו בשלבי ההתפתחות של העסק שלה.איך התחילה כשכנה שמחלקת עוגות לחברות, והיום בעלת קייטרינג ומסעדת ״רוזליה״ ברמה קולינרית גבוהה ביותר! ועוד לא כתבנו מילה על המטבח שנשרף כליל באמצע הדרך… סיפור מעורר השראה. וטעים!
חנה עגיב – האופה הקטנה ובעלת המסעדה ’רוזליה’
פרסום בגוגל – השוואת מחירים בשוק ישראלי.
יהודה מילוסלבסקי
שפעת אינה גזירה ללא מנוס, והחיסון אינו פתרון בלעדי. הכינו גופכם לחורף.
אליהו שכטר
יצאנו לרחוב לבדוק מה הישראלי הממוצע חושב על החיים של המתנחלים
הרפואה הסינית אינה מטפלת ב"עודף משקל" כשלעצמו, אלא במצב האנרגטי המונח ביסוד התופעה והמוביל למשקל העודף
ארלה בר-דוד
copuns

נצרים – בית ספר לאמונה

נצרים – בית ספר לאמונה

תוקף:
עד גמר המלאי

יש להציג את הקופון לבית העסק

ברוך הבא

יצירת קשר עם דפי כתום

נשמח לשמוע מכם!
אתם מוזמנים להשאיר לנו הודעה ונחזור אליכם בהקדם

נשמח לשמוע מכם!
אתם מוזמנים
להשאיר לנו הודעה
ונחזור אליכם בהקדם

כבשה יושבת

058-400-5801    |    [email protected]

058-400-5801    |    [email protected]    |

בחירת מסלול עסק

שימו את העסק שלכם על מפת ההתישבות.
אל תישארו מעבר לקו הירוק!

כבשה יושבת

מה טובו אוהליך

חינם!
לכל החיים
הכי נמכר!
רקע תחתון לדגלון

קראוון

₪149
+ מע״מ
בחודש

ישוב קבע

₪349
+ מע״מ
בחודש

וילת פאר

₪849
+ מע״מ
בחודש

הוספת עסק |

מסלול קראוון

אתם מוזמנים להשאיר לנו את הפרטים שלכם
וניצור אתכם קשר בהקדם

כבשה יושבת

הוספת עסק |

מסלול קבע

אתם מוזמנים להשאיר לנו את הפרטים שלכם
וניצור אתכם קשר בהקדם

כבשה יושבת

הוספת עסק |

מסלול וילה

אתם מוזמנים להשאיר לנו את הפרטים שלכם
וניצור אתכם קשר בהקדם

כבשה יושבת

נשלח!

בחירת לוח פירסום

כבשה יושבת

פרסום מודעות חינם
מה שעליך לעשות זה לבחור קטגוריה: נדל"ן, דרושים, רכב ,יד שנייה
להגיש את הטופס המבוקש, ולחייך
אנחנו נדאג לך

פרסום מודעות חינם מה שעליך לעשות זה לבחור קטגוריה: נדל"ן, דרושים, רכב,יד שנייה. להגיש את הטופס המבוקש, ולחייך!
אנחנו נדאג לך