עדשים


אחד ממרקי החורף האהוב על רבים הוא מרק עדשים. מעבר לטעמן המשובח, מה ערכן הבריאותי של העדשים?
מסתבר, שהעדשים על צבעיהן השונים הן בעלות ערך תזונתי רב מאוד ביחס למזונות רבים אחרים. הן עשירות מאוד בסיבים תזונתיים מסיסים המעכבים את ספיגת הסוכר והשומנים בדם. דבר זה יכול לסייע באיזון רמת הסוכר והשומנים בדם, מה שהופך אותן למזון היכול להתאים לאלו הלוקים בחוסר איזון ברמות הסוכר והשומנים בדם. כמו כן, הן בעלות חשיבות גדולה לסובלים מעצירות ולרוצים לרדת במשקלם.

העדשים אף עשירות במרכיבים תזונתיים נוספים ובאופן מיוחד בברזל (יותר מאשר בבשר בקר ועוף) וחומצה פולית המספקים כמעט את כל הכמות היומית המומלצת. מכאן שטוב יעשו הסובלים מאנמיה אם יאכלו עדשים שכן במקרים רבים האנמיה נובעת מחוסר בברזל וחומצה פולית.
בהערת אגב, יש לציין שויטמין C מסייע לספיגת הברזל בגוף, אי לכך, רצוי לשפר את רמת ויטמין ה - C בגוף, בוודאי כשמדובר באנמיה. ניתן לעשות זאת על ידי מזונות העשירים בויטמין, כגון: גמבה, כרוב, ברוקולי, קיווי, עגבניות, גויאבה ועוד. ולעיתים אף כדאי ליטול תוסף של ויטמין C.

העדשים עשירות אף באבץ, נחושת, במנגן ועוד. הן מכילות אחוז גבוה של חלבון מה שמגדיר אתן כמזון חלבוני איכותי.

קיימים מספר סוגי צבעים בעדשים, כאשר לכל אחד יתרונות יחודיים.
העדשים הכתומות מכילות צבען בשם בטא קרוטן, שהוא בעל תפקידים רבים ושונים החשובים לבריאות. הוא מקור עיקרי לייצור ויטמין A, החיוני לבריאות העיניים והראייה, לשמירה על תפקוד תקין של מערכת החיסון, לשמירה על בריאות העור ועוד.

עדשים חומות/ירוקות מכילות צבען בשם לוטאין. אף לחומר זה תפקיד חשוב לבריאות העין. הלוטאין חיוני להאט תהליכי הזדקנות של העין והגנה מתהליכי חמצון והתפתחות קטרקט. הוא אף מסייע במניעת טרשת עורקים ומחלות לב.

עדשים שחורות מכילות את הצבען השחור - אנטוציאנין. צבען זה משמש כנוגד חמצון (מנטרל התפתחות רעלים) חזק מאוד. ידוע שביכולתו לסייע בכמה דברים כגון: הגנה על המוח, הגנה מטרשת עורקים ודלקות בכלי דם והגנה מסיבוכי סוכרת. הוא מעצים את תפקוד המערכת החיסונית ועוד.

ככל הקטניות, רצוי לאכול גם את העדשים כשהן נבוטות. ההנבטה מעלה עוד יותר את האיכות של הקטניות ומשפרת את איכות העיכול. ניתן לאכול את העדשים כמרקים סמיכים, תבשילים, קציצות אפויות וכנבטים אפשר אף לאוכלם כשהם חיים וטריים בסלטי ירקות.

לבריאות!

x עסקים קופונים TV מאמרים שירותים צור קשר